אגף השיקום - אגף שיקום נכים - משרד הבטחון אגף השיקום

נכי צה

אתה נמצא ב: אגף השיקום > > ועדת גורן
ועדת גורן

ועדת גורן והשפעתה על נכי צה"ל

ועדת גורן הוקמה בסוף שנת 2009 על מנת לבחון את הקריטריונים לזכאות לסיוע מאגף השיקום במשרד הביטחון, ולהביא להתייעלות. הרקע למינוי הוועדה היה מסקנות ועדת ברודט אשר קמה בעקבות מלחמת לבנון השנייה והמליצה על תכנית הבראה כללית של צה"ל.

המטרות העיקריות ששמה לה הוועדה היו:

• לבחון את אמות המידה שלפיהן תינתן הכרה לנכי צה"ל לצורך תגמולים, תוך אבחנה בין חיילים שנפגעו כתוצאה ישירה מפעילות צבאית לבין מי שנפגעו שלא כתוצאה מפעילות בזמן שירותם הצבאי.

• לבחון אפשרות לתשלומים חד פעמיים במקום תגמולים קבועים. 

• לבחון את הקריטריונים לקבלת רכב רפואי.

בשנת 2010 הגישה ועדת גורן את מסקנותיה לגבי ייעול מערכת השיקום באגף שיקום נכים ובאגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון (אגף השיקום). אלה המסקנות וההמלצות העיקריות:

המועד הקובע להחלת ההמלצות

הוועדה קבעה שכל ההחלטות יהיו תקפות רק בעתיד ולא יחולו באופן רטרואקטיבי על מי שכבר הוכר כזכאי.

אמות מידה לקביעת זכאות

המצב כיום: צריכים להתקיים שני תנאים – שהפגיעה תתרחש בזמן השירות ושתהיה עקב השירות. כלומר, צריך להוכיח משפטית שהפגיעה נבעה מפעילות צבאית כלשהי, אבל אין מבחן קבוע להוכחה הזו.

הוועדה ממליצה: להוסיף לשני התנאים תנאי שלישי לזכאות– שהפגיעה נובעת מסיבות ייחודיות ומיוחדות לתנאי השירות, כמו פגיעה בעת פעילות מבצעית, להבדיל מסיבות נפוצות באזרחות, כמו מחלה או תאונת דרכים.

בפועל, חיילים בשירות סדיר וחיילי מילואים בעת שירות שנפצעו, יצטרכו להוכיח שהפגיעה קרתה בעקבות השירות ובמהלכו. במקרה זה, הוועדה ממליצה לא לתת תגמולים לחיילי סדיר ומילואים פעילים שנפגעו בזמן חופשה בשל התנהגות פזיזה מצדם. חיילים בשירות סדיר וחיילי מילואים בעת שירות שחלו במחלה מסוימת וכן אנשי קבע שנפצעו או שחלו, יצטרכו להוכיח שלנסיבות הפגיעה אין הקבלה בחיים האזרחיים ושהפגיעה יכולה הייתה להתרחש רק בעקבות פעילות צבאית. כמו כן, הוועדה ממליצה על מבחן הפזיזות אצל חיילים.

הוועדה מציינת לדוגמה בדו"ח, שחייל קבע שנפגע בתאונת דרכים בנסיעה שגרתית, גם אם הייתה לצורך פעילות, לא יוכר כנכה צה"ל, אלא אם כן יוכיח שאופי הנסיעה מיוחד לצבא, כמו למשל נסיעה ברכב מיוחד לצבא, שלא ניתן למצוא לו מקבילה באזרחות.

המלצות נוספות של ועדת גורן

• מי שלא יוכר כנכה צה"ל עקב ההמלצות החדשות יזכה לתגמולים מביטוח לאומי כמי שנפגע בעבודה.

• אלמנות נכי צה"ל - הוועדה המליצה לבטל זכאות של אלמנות נכי צה"ל להמשיך לקבל את תגמוליהם של הנפטרים אם לא נפטרו עקב נכותם.

• זכאות לרכב רפואי – הוועדה המליצה לבטל את הזכאות לרכב לכל נכה בדרגה כוללת של מעל 50% וכן לבטל את האפשרות לקבל שני רכבים מגופים שונים. במקום זאת, ייערך מבחן ניידות לכל מבקש.

• נכים בדרגות של עד 29% - הוועדה ממליצה להוציאם מאגף השיקום, לטיפול בקופות החולים. לנכים בדרגות שבין 20-29% תהיה אפשרות לבחור בין מענק חד פעמי לקבלת תגמולים חודשיים. האפשרות הזו תהיה קיימת גם לנכים שמקבלים כבר תגמולים חודשיים ורוצים להחליפם בעתיד במענק חד פעמי.

לסיכום, המלצות ועדת גורן משנות באופן ניכר את תנאי הזכאות של נכי צה"ל בכל הנוגע לטיפול של אגף השיקום במשרד הביטחון. הן בעלות השפעה על תחומים שונים בחיים, כמו  לימודים בישראל וקבלה למקומות עבודה.  

דירוג דף:
19 הצבעות [ממוצע: 2]
הדפס עמוד שלח לחבר

אגף השיקום :
אגף השיקום
לשכות השיקום
קצין תגמולים
הוראות אגף השיקום
הרופא המחוזי
זהבית+
פורום נכי צה"ל
פורטל נכי צה"ל
ראש אגף השיקום
ארגון נכי צה"ל
ועדת גורן
מומחים ויועצים

הנהגת ארגון נכי צה"ל :
חיים בר
חיים רונן
קובי יצחק
רפי צמח
נעים עזר
דני בן אבו
אורן אקרמן
עורכי דין ייצוג נכי צה"ל
עוה'ד סיגל וארז יער
עוה'ד אלי סבן
עו'ד עומר יעבץ
עו'ד רינת גולד-גזית
עו'ד ענת גינזבורג
משרד עוה'ד גרינברג
עו'ד יואב אלמגור
עורך דין אילן זריהן
שחר המאירי - עוה'ד
צידקוני סיון - עוה'ד
עו'ד גיא בית-און
עו'ד אבינו ביבר
עוה'ד - שרון וייס קרטיה
עו'ד קיפרמן יפתח
עו'ד גולן אריאל
עו'ד ריקי סולו

כל הזכויות שמורות © מוזה פרסום קידום עסקים ושיווק באינטרנט

פותח ע"י: וויז גרופ - בניית אתרים